Superintendents - deped catanduanes

Search
Go to content

Main menu:

Superintendents

About Us
 

CATANDUANES ROSTER OF SCHOOLS DIVISION SUPERINTENDENTS
1947  to Present


1.    Iluminado G. Castro   -   1947  - 1949
2.    Fructoso R. Yanson   -   1949 - 1951
3.    Lorenzo C. Alcantara   -   1951  - 1953
4.    Benito Saavedra   -   1953 - 1955
5.    Jose I. Incarnation   -   1955 - 1957
6.    Eduardo Lagman   -   1957 - 1959
7.    Benito Gatal  - (OIC)   -   1959 - short stay
8.    Jesus P. Meñez  - (OIC)   -   1960 - short stay
9.    Gerardo Sison    1960   -   short stay
10.   Francisco Salamat   -   1961 - 1964
11.    Jaime T. Malanyaon   -   1964 - 1966
12.   Aurelio Pontillas   -   1966 - 1967
13.   Luis P. Tayo   -   1967 - 1970
14.   Amando Detera   -   1970 - 1971
15.   Pio Tejada   -   1971  - 1978
16.   Angeles V. Almodal   -   1978  - 1979
17.   Santiago Magtagñob- (OIC)   -   1979  - short stay
18.   Angelita V. Karingal   -   1979  - 1984
19.   Dionisia Santos  -(OIC)   -   1984  - short stay
20.  Dolores T. Ubalde   -   1984  - 1987
21.   Natividad R. Nagrampa   -   1987  - 1991
22.   Graciela D. Llave   -   1991  - 1992
23.   Ricardo B. Francisco  - (OIC)   -   1992  - 1993
24.   Hilda Trinidad   -   1993  - 1994
25.   Amy O. Oyardo  - (OIC)   -   1994  - short stay
26.   Publeo D. Matamorosa   -   1994  - 1996
27.    Epifanio B. Buela   -   1996  - Dec 1999
28.   Nelly B. Beloso   -   Jan 1999  - Nov. 2002
29.   Amelia R. Bien - (OIC)   -   Nov 2002  - Sept. 2003
30.  Thelma M. Bueson (OIC)   -   Oct 2003 - 2006
31.   Artemio Q. Rivera   -   2006 - 2011
32.   Socorro V. Dela Rosa   -   2011 - 2012
33.   Jose L. Doncillo   -   2012 - 2015
34.  Nympha D. Guemo - 2015 - Jan 7, 2016
35. Socorro V. Dela Rosa - Jan 8, 2016 to present


Every Catandunganon Child   Excels

 
www.depedrovcatanduanes.com copyright 2015
Back to content | Back to main menu